Joomla! Türkçe Eğitim ve Destek

"Öyle istiyorum ki , Türk dili bilim yöntemleriyle kurallarının ortaya koysun ve her dalda yazı yazanlar bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği güzel, ahenkli dilimizi kullansınlar."

Mustafa Kemal Atatürk

Buradasınız:  Anasayfa Rehberler Denetim Masası Denetim Masası Nedir?
Denetim Masası Nedir? PDF Yazdır e-Posta

Joomla! İçerik Yönetim Sistemi birçok web seçeneği sunmaktadır. Ziyaretçilere kayıtlı kullanıcı olabilme, bölüm ve kategorilere bölünmüş içerikleri sunabilme, takvim, mesajlaşma, arama, diğer içerik yönetim sistemlerine ve kişilere bağlantı, vb. uygulamaları kullanabilme olanağı sağlar.

Joomla, sistem yöneticilerine, tüm bu seçeneklerin yönetimi ve yeni seçenekleri ekleyebilmesi için Denetim Masasını sunmaktadır.

Denetim Masası

Önceden tanımlanmış yöneticiler (Süper Yönetici, Yönetici, Düzenleyici, vb.) yetkilerine göre denetimlerin tümüne ya da bir kısmına erişebilirler.

Site - Denetim Masası MenüsüYönetim alanında çalışırken, denetim masasının ana sayfasına dönmek için “Site” menüsünde yer alan “Denetim Masası” bağlantısını kullanabilirsiniz.

Denetim Masasında site adı, veritabanı bağlantısı, SEO (Arama motoru uyumluluğu), zaman dilimi gibi genel yapılandırma ayarları ile menüler, içerikler ve eklentiler gibi diğer araçlara da kolayca erişme ve çalışma olanağı sunulmaktadır.

Denetim masasında çalışmaya karar verdiğinizde, zaman kaybetmemek ve yanlış işlemler yapmamak için, yapmak istediklerinizi önceden planlamalı ve bu plan doğrultusunda denetim masasının ilgili alanlarında çalışmaya başlamalısınız.

Aşağıda Joomla! Denetim Masasında genel olarak hangi işlemleri hangi alanda yapabileceğinizi okuyabilirsiniz. İşlemler ve ayrıntılar için kitabın devam eden kısmında ilgili konulara bakabilirsiniz.

Sitenin ismi, üstveri bilgisi, e-Posta istemcisi, veritabanı bağlantıları, oturum süreçleri gibi genel yapılandırma bilgileri ve seçenekleri Genel Yapılandırma başlığı altında toplanmaktadır.

Eğer ilk kez Joomla! kuruyor veya kullanıyorsanız, ziyaret etmeniz gereken ilk yer Genel Yapılandırma olmalıdır.

Joomla! İçerik Yönetim Sisteminde üye ve kullanıcı işlemleri Kullanıcı Yöneticisi ile yapılmaktadır.

Sitenize makalelerde, bileşenlerde, iletişim öğelerinde, bölüm ve kategori açıklamasında ve gerektiğinde eklentilerde kullanmak üzere resim eklemek istiyorsanız, Ortam Yöneticisini kullanabilirsiniz.

Menü ve menü öğeleri eklemek, düzenlemek ve kaldırmak için Menü Yöneticisi kullanılmaktadır.

Site içeriğinize bölümler, kategoriler ve makaleler eklemek için İçerik alanında çalışmalısınız. Eğer makaleleri görüntülemek, yeni bir makale eklemek, mevcut makaleleri düzenlemek, arşivlemek veya silmek istiyorsanız Makale Yöneticisini çalıştırınız. Bölümler ile çalışmak için Bölüm Yöneticisini, kategoriler ile çalışmak için Kategori Yöneticisini kullanabilirsiniz.

İşlerinizi kolaylaştırmak ve site özelliklerini arttırmak için bazı Bileşenler Joomla! ile birlikte kurulur. Mesala, ziyaretçilerinizin sizinle ya da dilediğiniz site kullanıcılarıyla iletişim kurabilmeleri için İletişim bileşeni kullanılabilir. Reklam bileşeni ile başka kişi ya da sitelerin reklamlarını yapabilir; RSS haber beslemelerini görüntülemesi için Haber Beslemeleri bileşeninden yararlanabilirsiniz.

Sitenizde yapılan arama işlemleri ile ilgili genel bilgilerin ve istatistiklerin bulunduğu Arama bileşeni ve ziyaretçilerinize diğer sitelerde gezinebilmeleri için rehberlik eden Internet Bağlantıları bileşeni de Joomla! ile birlikte kurulan bileşenlerdendir.

Sitenize yeni eklentiler eklemek ya da mevcut eklentileri kaldırmak için Eklentiler bölümünde bulunan Kur/Kaldır seçeneğini kullanabilirsiniz. Kurduğunuz modülleri Modül Yöneticisi, uyumlu ekleri Uyumlu Ek Yöneticisi, şablonları Şablon Yöneticisi ve dilleri de Dil Yöneticisi ile düzenleyebilirsiniz.

Araçlar bölümünü kullanarak denetim masasını kullanan diğer yöneticilere Mesaj Yazabilir ve onlardan gelen Mesajları Okuyabilirsiniz. Dilerseniz tüm kullanıcılara Toplu Posta yazıp gönderebilirsiniz.

Diğer kullanıcılar tarafından kilitlenen ya da kullanım dışı kalan içerikleri, menü öğelerini, modülleri ve uyumlu ekleri Genel Denetim ile denetimden geçirerek tekrar kullanılabilir veya düzenlenebilir hâle getirebilirsiniz.

İşlemlerin daha hızlı gerçekleştirilebilmesi ve performansı arttırmak amacı ile kullanılan ön bellek, zamanla şişer ve işleme süresi ile performansı düşürür. Bu şişkinlikten kurtulmak için Ön Belleği Temizlemeniz yeterlidir.

Eğer sunucu ve üzerindeki yazılımlar hakkında bilgi almak isterseniz Sistem Bilgisine göz atabilirsiniz.

Denetim Masası Modülleri

Araç çubukları, alt bilgi, menü istatistikleri gibi bazı işlev ve araçlar yönetici modülleri tarafından sağlanmaktadır.

Ana sayfanın sağ bölümünde yer alan modüller ile siteniz hakkında bazı bilgilere kolayca erişebilirsiniz.

Denetim Masası Modülleri

Hoşgeldiniz

Hoşgeldiniz modülü kurulum sırasında örnek veri ile beraber yüklenir. Genel bilgi sunar.

Oturum Açmış Kullanıcılar

Ön-uçta (sitede) ve arka-uçta (yönetim alanında) oturum açmış kullanıcılar listelenir.

Beğenilenler

Kullanıcıların sıkça ziyaret ettikleri içeriklerin başlıkları bu alanda listelenir.

Yeni Eklenen Makaleler

Bu modül, yönetici ve yazarlar tarafından eklenen son içerikleri (eklenme tarihlerine göre) listeler

Menü İstatistikleri

Menü öğelerinin tıklanma istatistikleri bilgisi listelenir.

Joomla! Güvenlik Haberleri

Joomla! Güvenlik Keşif Takımının sunduğu son haberler ve güvenlikle ilgili bilgiler görüntülenir.

Yönetici modülleri ile ilgili ayrıntılı bilgilere ilerleyen konulardan erişebilirsiniz.